› Fora › ASTRO-FORUM › FORUMNYT, IDEER OG FORSLAG › Er her nogen tilbage?
- Dette emne har 22 svar og 9 stemmer, og blev senest opdateret for 1 år, 11 måneder siden af Torben Taustrup. This post has been viewed 2292 times
- ForfatterIndlæg
- 27. juni 2020 kl. 09:38 #325870
edbbobDeltager- Super Nova
Hej Torben
Lang tid siden. Det er flere år siden jeg var aktiv her på forummet, men dengang var der daglig aktivitet. Nu ser det ud til at der stort set ikke er nogen som benytter forummet længere.
Hvad er der sket? Er det fordi der ikke længere er lige så mange amatørastronomer i Danmark?
På forhånd tak.
Venlig hilsen og clear skies fra
Morten
27. juni 2020 kl. 14:05 #325871
jens.jacobsenDeltager- Neutron star
Hej Morten.
Nej, jeg kigger da forbi regelmæssigt. Men jeg tror at hovedparten af trafikken er flyttet over på Astronet.
Det er noget lettere at bruge “i det daglige”.. Desværre.
27. juni 2020 kl. 15:12 #325872
outlookDeltager- Super Nova
Tja, når siden æ lige så tung som en dør, er der kun plads til æ nørd. I øvrigt synes jeg, der kun skal være (eller er) plads til en amatør side i DK.
Hilsen Leif,
“When you look through a good apo, your world suddenly gets very quiet. Your breathing gets deep, and you don’t seem to be in any hurry to do anything else…” Ed Ting27. juni 2020 kl. 22:35 #325873
clauskafDeltager- Nova
Jeg syntes også at det i starten var noget “pjat” med 2 sider, men hvorfor ikke bevare de 2, så kan man tilmelde sige det site(eller begge), hvis man er utilfreds med indholdet
nogle foretrækker moren og andre datteren28. juni 2020 kl. 11:35 #325874
RudiDeltager- Neutron star
Hej Morten,
Hvor er det dejligt at høre fra dig igen.
Kikker stadig herind ind imellem, men er mest på https://www.astronet.dk/forum/ – hvor du selvfølgelig også er velkommen.
/Rudi
/Rudi B. Rasmussen
28. juni 2020 kl. 12:48 #325876
Torben TaustrupAdmin- Neutron star
Hej Morten – som jeg ikke lige kan sætte ansigt på 🙂
Der er ikke så mange indlæg som før, og lige nu er tendensen faldende.
De fleste var glade for det gamle Astro-Forum.
Det nye Astro-Forum er ikke blevet den samme succes. Intentionerne var gode, men bestyrelsen undlod at tage brugerne med på råd, og produktet der blev præsenteret, blev haglet ned med kritik. Selvfølgelig skulle man have taget en debat om, hvad afløseren skulle være, det ser jeg tydeligt nu.
Jeg overlod trygt opgaven til kompetente folk i bestyrelsen.Hovedårsagen til at ændre forum var sikkerheden, men hovedanken koncentrerede sig om noget andet, bl.a. den grafiske opsætning, der som udgangspunkt havde en opsætning med en fast visningsbredde.
Efterfølgende blev der så rettet op på de ting, som brugerne klagede over, men i mellemtiden dukkede Astronet så op, og så flygtede hovedparten derover.Lige nu er det vist mig, der er hovedbidragyder til forum. Heldigvis er der også andre.
Grundlæggende synes jeg, at det nye A-F har en nydelig grafisk platform, og jeg står stadig undrende tilbage, når jeg tænker på, hvor hårdt det nye A-F blev kritiseret. Ønsket om fuld skærmbredde blev opfyldt af Astronet men ser man kritisk på de to fora, så er forskellen jo ikke slående.
PS! Jeg husker godt Crowd Imageprojektet
mvh
TorbenTOC Observatory - "http://tocobs.org -14.5″ – f:4,2 Newt - Atik383 - ZWO2600-mono – SXV H9 - QHY8L-color - SkyWatcher 80 mm ED refraktor - 60 mm F:6 apocromat - TAL Apolar 125 f : 7,5.
Vedhæftninger:
Du skal være logget ind for at få adgang til vedhæftede filer.
28. juni 2020 kl. 13:34 #325880
jens.jacobsenDeltager- Neutron star
Hej Torben.
Du har helt ret, der er gjort rigtig meget for at forbedre på Astro-forum. Det er underligt at så meget af trafikken er trukket over på det “private” forum.
Jeg husker godt at et meget væsentligt argument for at migrere var sikkerheden, og det mener jeg stadig holder. Det er altid risikobetonet at “eksponere” sig selv på et offentligt sted, om det så er facebook, her eller et andet forum er ikke så væsentligt. Men passer stedet/forummet ikke på ens oplysninger, så bliver jeg i hvert fald betænkelig.Jeg ved ikke hvordan informationssikkerheden varetages her idag?
Men faktum er at mere synlige faciliteter tilsyneladende tæller mere end den private sikkerhed..
mvh
Jens28. juni 2020 kl. 13:47 #325881
Torben TaustrupAdmin- Neutron star
Hej Jens
Sikkerheden er i top. I modsætning til før, så har vi nu en professionel til at varetage den overordnede drift af servere og data.
Jeg har i mellemtiden tænkt på, hvor mange indlæg der kom, da Morten (EDBBOB) var aktiv. Der var masser af diskussion om udstyr og billedbehandling.
Kronen på værket blev et meget dynamisk crowd image af den meget svage tåge Jones-Emberson 1.Desværre blev billedet ikke “Astronomy Picture of the Day”, hvilket vi var mange som undrede os over.
Her er tråden:
https://forum.astronomisk.dk/forums/topic/jones-emberson-igen-igen/
TOC Observatory - "http://tocobs.org -14.5″ – f:4,2 Newt - Atik383 - ZWO2600-mono – SXV H9 - QHY8L-color - SkyWatcher 80 mm ED refraktor - 60 mm F:6 apocromat - TAL Apolar 125 f : 7,5.
28. juni 2020 kl. 20:21 #325884
RudiDeltager- Neutron star
Torben, du skal kikke mere end 12 uger tilbage, astronet har også dalet det sidste stykke tid, se astronet’s puls på forsiden:
https://www.astronet.dk/%5B/url%5DDu skal nok kikke på mindst et helt år
/Rudi B. Rasmussen
28. juni 2020 kl. 20:25 #325885
clauskafDeltager- Nova
Du har ret Rudi, der har også været meget stille på astronet. Jeg har ofte undret mig over den manglende aktivitet begge steder
28. juni 2020 kl. 20:27 #325886
Torben TaustrupAdmin- Neutron star
Antallet af besøg falder altid i agurketiden, men ser man længere tilbage, er faldet ikke så stort.
TOC Observatory - "http://tocobs.org -14.5″ – f:4,2 Newt - Atik383 - ZWO2600-mono – SXV H9 - QHY8L-color - SkyWatcher 80 mm ED refraktor - 60 mm F:6 apocromat - TAL Apolar 125 f : 7,5.
13. juli 2020 kl. 15:29 #325924
nfoldagerDeltager- Planet
Klaus:
> nogle foretrækker moren og andre datterenEr Astrolist så faderen?
Mvh
Niels13. juli 2020 kl. 16:54 #325925
Torben TaustrupAdmin- Neutron star
Astrolist er vel faderen, da den kom først, hvis vi ser bort fra den bornholmske, modembaserede konference.
Set i et mere morderne lys, må det være Astro-ForumAstronet er så den onde stedsøn, der gjorde krav på en del af arven 😉
TOC Observatory - "http://tocobs.org -14.5″ – f:4,2 Newt - Atik383 - ZWO2600-mono – SXV H9 - QHY8L-color - SkyWatcher 80 mm ED refraktor - 60 mm F:6 apocromat - TAL Apolar 125 f : 7,5.
14. juli 2020 kl. 07:36 #325933
RudiDeltager- Neutron star
Astronet er så den onde stedsøn, der gjorde krav på en del af arven 😉
Jeg ser nok mere astronet som barnet i “Kejserens nye Klæder” 😊
/Rudi B. Rasmussen
14. juli 2020 kl. 08:31 #325934
Torben TaustrupAdmin- Neutron star
Ha-ha – vi har jo intet tøj på, men vi er stadig fine 😉
TOC Observatory - "http://tocobs.org -14.5″ – f:4,2 Newt - Atik383 - ZWO2600-mono – SXV H9 - QHY8L-color - SkyWatcher 80 mm ED refraktor - 60 mm F:6 apocromat - TAL Apolar 125 f : 7,5.
- ForfatterIndlæg
- Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.