Kometbaner og meteorsværme

Fora SEKTIONER I ASTRONOMISK SELSKAB Meteorsektionen Kometbaner og meteorsværme

  • Dette emne har 3 svar og 3 stemmer, og blev senest opdateret for 6 år, 5 måneder siden af henrik. This post has been viewed 1286 timesschneider. This post has been viewed 1286 times
Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #158916

    norup
    Deltager
      • Super Giant

      Det har egentlig ikke virket indlysende på mig at fragmenterfra kometer tilsyneladende let kan fordele sig langs banen, så vi ser mange stjerneskud selvom kometen er langt væk. Så dette blev emnet for en test af at genere video fra et Python-plot.
      Link til youtube-video.
      Der frigives 100 fragmenter i løbet af de første par baneomløb, med små tilfældige relative hastigheder relativt til kometen. Disse får så lov at spredes.

      #158957

      Frank Larsen
      Moderator
        • Super Nova

        Er det en ren to legeme simulering på hvert fragment, eller simulere også den gensidige tiltrækning mellem elementerne.

        Jeg tænker at hoved fragtmentet/gruppen har en ikke ubetydelig indflydelse på dynamikken.

        Ellers ret cool video.

        #158968

        norup
        Deltager
          • Super Giant

          Det er en temmelig forsimplet tolegeme-simulation, uden tiltrækning fra moderlegemet. Tag det mere som en demo af et princip, end simulation af en konkret komet. Men bemærk at undvigelseshastigheden fra

          Churyumov-Gerasimenko var så lav at en astronaut skulle være forsigtig med at hoppe.

          #158971

          henrik.schneider
          Deltager
            • Nova

            Video’en virker overbevisende Anton – fedt Thumbs%20Up

          Viser 4 indlæg - 1 til 4 (af 4 i alt)
          • Emnet 'Kometbaner og meteorsværme' er lukket for nye svar.